DAYTONA BEACH, USA

d001

 

Daytona Beach to miasto w hrabstwie Volusia County, na Florydzie u wschodnich wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. I chyba klażdy fan motoryzacji słyszał o tym miejscu.
Główną atrakcją tego miasta jest Daytona International Speedway. Jest to tor wyścigowy o długości 2,5 mili, mogący pomieścić około 130 tysięcy widzów. Tor został wybudowany w 1958 roku przez organizację NASCAR i od samego początku dał fanom motoryzacji możliwość obserwacji szybkich samochodów, bez ograniczenia ich prędkości. To właśnie tutaj odbywają się dziesiątki wyścigów samochodowych i wydarzeń z nimi połączonych. Jest on gospodarzem między innymi najbardziej prestiżowego wyścigu NASCAR, Daytona 500. Wyścigi odbywają się na torze owalnym, liczącym wspomniane 2,5 mili, lub na torze drogowym, specjalnie zmodyfikowanym, który wydłużony osiąga długość 3,5 mili.
Przy ostatniej renowacji toru wykorzystano około 50 tysięcy ton asfaltu, do wyłożenia 130 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni toru. Poza tym organizatorzy wyścigów udostępnili odwiedzającym gościom liczne atrakcje i udogodnienia dla turystów między innymi specjalne Fanzone, które dają możliwość wejścia do garaży, obejrzenia z bliska aut i spotkania z kierowcami, oraz możliwość podpatrywania całych zespołów przygotowujących auta do wyścigów podczas ich pracy.
W Daytona Beach mieści się siedziba organizacji NASCAR, której nazwa jest skrótem od National Assocation for Stock Car Auto Racing, luźno tłumacząc to Krajowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych.
Jest to organizacja zrzeszająca, zarządzająca i sankcjonująca przeróżne wyścigi samochodowe i inne wydarzenia związane z motoryzacją. Założona została w 1947 roku przez mechanika Williama France Sr., który zaobserwował, że ludzie bardzo dobrze bawią się oglądając wyścigi samochodów. Wyścigi zaczęły się w czasach prohibicji, kiedy to kierowcy nocami rozwozili nielegalnie alkohol do barów. Zarobione tak pieniądze inwestowali w podrasowanie swoich aut, aby szybciej uciekać przed policją i dalej szmuglować alkohol.
Na arenie międzynarodowej, wyścigi NASCAR są bardzo znane i transmitowane przez stacje telewizyjne w 150 krajach. NASCAR ma 75 milionów zadeklarowanych fanów na całym świecie, którzy są gotowi co roku wydawać łącznie 2 miliardy dolarów na gadżety czy wydarzenia związane z NASCAR.
DAYTONA BEACH to także słynna plaża. Aby cieszyć się nią i promieniami słońca, można przyjść tu pieszo, lub przyjechać rowerem, motorem lub nawet samochodem. Każdy pojazd dozwolony. Co prawda pojazdy jeżdżące po plaży mają nakazaną ograniczoną prędkość i określone obszary, po których mogą się poruszać. I tak cała plaża zastawiona jest samochodami, a przy nich piknikują-plażują ich właściciele. W tym miejscu ma to swój wyjątkowy urok. Niestety zwierzęta domowe też nie są akceptowane na plaży, z wyjątkiem psów przewodników.
Jeśli nie chcecie zwiedzać zabytkowych budynków, chodzić po muzeach, a odgłos samochodów na plaży przypomina Wam tylko tor wyścigowy, który już zdążyliście zwiedzić i przez najbliższy czas nie zamierzacie tam wracać, to możecie odwiedzić Ocean Center w Daytona Beach. Jest to wielofunkcyjny obiekt zbudowany w 1985 roku. Odbywają się tu wydarzenia związane z koszykówką, hokejem na lodzie, wrestlingiem oraz liczne koncerty, także wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Bilety na poszczególne dni, w których odbywają się wyścigi najlepiej kupić on-line, jest taniej i praktyczniej. Koszt to około 90-200 zł od osoby w zależności od strefy i pakietu który wybierzecie. Dzieci do lat 12 wstęp gratis.
POLECANE:
NASCAR oficjalna strona

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s